Przejdź do zawartości

2007-06-07: Rozmowy wicepremiera Gosiewskiego z nauczycielami bez porozumienia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 czerwca 2007

Podczas spotkania przedstawicieli ZNP i nauczycielskiej "Solidarności" z Przemysławem Gosiewskim w sprawie uprawnień emerytalnych nie doszło do porozumienia.

Związkowcy chcą bezterminowego zagwarantowania prawa nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. Domagają się też zapisania w ustawie, a nie w rozporządzeniu, prawa do emerytur pomostowych dla nauczycieli urodzonych po 1969 roku.

Wicepremier ma ponownie spotkać się z oświatową "Solidarnością" w przyszłą środę (13 czerwca 2007), a ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego 19 czerwca. Przemysław Gosiewski powiedział, że podczas tych spotkań będzie przekonywał związkowców do rozwiązań proponowanych przez rząd. Dodał, że Rada Ministrów chce uchwalić ustawę o emeryturach pomostowych do końca roku.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że jest zawiedziony spotkaniem z wicepremierem Gosiewskim. Dodał, że ustalono dziś, co dzieli obie strony, jednak sprawa nie posunęła się do przodu.

Przewodniczący oświatowej "Solidarności" Stefan Kubowicz, liczy na to, że podczas kolejnego spotkania dojdzie do ustalenia pewnych konkretów i dodał, że liczy na kolejne argumenty. Powiedział też, że kolejne spotkanie powinno rozstrzygnąć, za czym opowie się "Solidarność". Obecnie nauczycielom przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury po 30-tu latach pracy, w tym 25-ciu w oświacie lub po 25-ciu latach w tym 20-tu w szkolnictwie specjalnym.

29 maja nauczyciele przeprowadzili w szkołach dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Związkowcy domagają się też podwyżek dla nauczycieli, ale negocjacje w tej sprawie prowadzą z ministrem edukacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]