2007-06-07: IPN: obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego zawieszony
(...) w dniu 15 maja 2007 roku wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 maja 2007 roku do sygn. Akt. K 2/07 (Dz./ U. Nr 85 poz. 571), w którym stwierdzono niezgodność szeregu przepisów ustawy lustracyjnej, w tym między innymi art. 10 oraz Załącznika nr 1 i 2 do tej ustawy. W związku z powyższym Biuro Lustracyjne IPN prezentuje stanowisko, że do czasu wydania nowych uregulowań prawnych, określających wzór i formę złożenia oświadczenia lustracyjnego, obowiązek złożenia takiego oświadczenia należy uznać za zawieszony. Wskazać jednak należy, że stanowisko to może ulec zmianie po opublikowaniu uzasadnienia w/w wyroku.
Powyższy komunikat został zamieszczony na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.
IPN czeka na pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału, by zdecydować, co robić ze złożonymi przez około 100 tysięcy osób oświadczeniami. Wczoraj prezes Instytutu Janusz Kurtyka zapewniał, że te dokumenty, które trafiły do Instytutu są zabezpieczone, a ich prawdziwość nie jest weryfikowana. "IPN zdecydował, że do tego momentu te oświadczenia nie będą odsyłane" - poinformował prezes IPN Janusz Kurtyka. Uzasadnienie wyroku TK ma być znane w przyszłym tygodniu.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
- Stanowisko Biura Lustracyjnego w związku z pojawiającymi się zapytaniami ze strony organów samorządu terytorialnego. – Instytutu Pamięci Narodowej, 6 czerwca 2007