Przejdź do zawartości

2007-06-07: Gilowska: nie będzie podwyżek dla lekarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 czerwca 2007

"Pracownicy służby zdrowia słusznie domagają się o podwyżkę płac" - powiedziała wicepremier Zyta Gilowska. Jednak od razu dodała, że w najbliższych miesiącach żądany przez lekarzy wzrost wynagrodzeń nie może nastąpić.

Zyta Gilowska spotkała się wczoraj z przedstawicielami strajkujących lekarzy i zapewniła, że obiecane w zeszłym roku 5 mld zł na służbę zdrowia zostały jej przekazane. Na pytanie dlaczego te pieniądze nie przekładają się na wzrost wynagrodzeń lekarzy minister odpowiedziała, że najprawdopodobniej są one źle wydawane.

Minister finansów uważa, że system opieki zdrowotnej powinien składać się z dwóch elementów:

  • gwarantowanego koszyka usług
  • systemu ewidencji medycznej

Dlatego jej zdaniem dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie kas rejestrujących wykonywane zabiegi po stronie szpitala oraz elektroniczne karty, które pokazywałyby historię zabiegów poszczególnych pacjentów.

"Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby pieniądze przeznaczone na służbę zdrowia w części trafiły bezpośrednio do portfeli lekarzy. Muszą one być jedynie lepiej wydawane w poszczególnych szpitalach, ale niestety nie każdy dyrektor szpitala jest wytrawnym menedżerem" - powiedziała wicepremier.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]