2007-06-04: 18. rocznica wydarzeń na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie
Dla upamiętnienia masakry kilku tysięcy studentów na Placu Tian'anmen w Pekinie, Amnesty International zorganizowało dzisiaj demonstrację przed chińską ambasadą w Warszawie. Jej uczestnicy pragnęli zwrócić uwagę na to, że w Chinach ciągle łamane są prawa człowieka.
4 czerwca 1989 na rozkaz nieformalnego przywódcy Chin Deng Xiaopinga, chińska armia otworzyła ogień do studentów demonstrujących na Placu Niebiańskiego Spokoju. Nigdy nie ustalono dokładnej ilości ofiar, ale szacuje się ją na co najmniej kilka tysięcy ludzi. Studenci domagali się reform ustrojowych, a ich protesty trwały od 15 kwietnia do 4 czerwca 1989 roku. Bezpośrednim powodem wyjścia na ulice była śmierć byłego Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin Hu Yaobanga, który dwa lata wcześniej został odsunięty od władzy za próbę wprowadzenia reform politycznych. Manifestacja miała uczcić jego pamięć.
Pojedyncza manifestacja przerodziła się w długotrwały wiec na Placu Niebiańskiego Spokoju. Do studentów dołączyli się przedstawiciele inteligencji i robotników a w szczytowym momencie zgromadzonych było prawie milion ludzi. Domagano się wolności słowa, demokracji, reform politycznych oraz zlikwidowania korupcji. Nie atakowano bezpośrednio władzy.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim. |