2007-06-03: Lista lektur szkolnych będzie znana najwcześniej za trzy tygodnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lingue-libri Books.jpg
niedziela, 3 czerwca 2007

"Rozporządzenie w sprawie nowej listy lektur obowiązkowych zostanie wydane najwcześniej za trzy tygodnie" - poinformował wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski.

Na nowej liście lektur szkolnych zabrakło dzieł m.in. Gombrowicza, Witkacego, Kafki, Goethego i Dostojewskiego. W zamian za to, mają się pojawić utwory Jana Dobraczyńskiego i lektury związane z papieżem Janem Pawłem II. Minister edukacji Roman Giertych zastrzega, że zmiany te zostaną jeszcze poddane dyskusji, w której każdy będzie mógł zgłaszać swoje uwagi.

Odpowiedzią Stowarzyszenia Rodziny Henryka Sienkiewicza na na nowy projekt listy lektur szkolnych, było wystosowanie w piątek listu do ministra edukacji. Znalazła się w nim prośba, aby minister "spowodował wykreślenie z listy lektur szkolnych" dzieł Henryka Sienkiewicza. "Miejsce książek Sienkiewicza jest wśród usuniętych dzieł literatury światowej i polskiej, a nie wśród książek Jana Dobraczyńskiego" - napisano w liście.

Prezes Polskiej Izby Książki projekt nowej listy lektur szkolnych określił jako "skandaliczny", natomiast członkowie PEN Clubu wyrazili opinię, iż "Po raz pierwszy od upadku PRL rękoma władzy wykonawczej dokonuje się tak głębokiej manipulacji światopoglądowej".

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]