Przejdź do zawartości

2007-05-31: Polska baza wojskowa w Afganistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 maja 2007

Polscy żołnierze w Afganistanie nie tylko przygotowują się do działań bojowych, ale także budują bazy, w których będą mieszkać. Sharana, największa z polskich baz na wschodzie, jest stawiana od zera i przypomina gigantyczny plac budowy.

Żołnierze własnymi siłami konstruują ogrodzenie, stawiają namioty i biura. Amerykańska część bazy w Sharanie znajduje się w XIX-wiecznym brytyjskim forcie. Tuż obok znajduje się polska baza. Jeszcze dwa miesiące temu nie było tam nic. Pierwsi polscy żołnierze, którzy tam przyjechali, chodzili z ołówkami i rysowali na kartkach, co gdzie ma się znajdować.

Po dwóch miesiącach pracy baza jest ogrodzona, postawiono też pierwsze drewniane budynki, które służą jako biura. Żołnierze wciąż mieszkają w tymczasowych 30-osobowych namiotach, ale od kilku dni w Sharanie składają nowe kontenery mieszkalne. Zostały one przysłane w częściach z Polski i wkrótce będzie ich stało 150.

W prowizorycznych namiotach mieszczą się także: stołówka, prysznice i toalety, ale i one mają wkrótce przenieść się do stałych budynków.

"W planach jest także wybudowanie dużej sali gimnastycznej i siłowni. Byłby tam też klub z salą bilardową i dostępem do internetu" - poinformował szef polskich logistyków płk Robert Łączyński.

Po bazie przez cały czas jeżdżą koparki, spycharki i wywrotki. A tuż obok mechanicy przygotowują w warsztatach samochody Hummer, którymi żołnierze wkrótce będą jeździć na patrole. Warunki życia w Sharanie wciąż jeszcze są prowizoryczne. W łazienkach i toaletach czasami nie ma wody, a dopiero od kilku dni żołnierze mogą korzystać z internetu. Ale i to wkrótce ma się zmienić na lepsze. Cała polska część bazy ma być ukończona najdalej za dwa miesiące.

Polski kontyngent składa się z żołnierzy z:

  • 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej
  • 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza
  • 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa
  • 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego
  • 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca
  • 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej
  • Grupy ds. Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC)
  • Centralnej Grupy Działań Psychologicznych i Żandarmerii Wojskowej

Polskie bazy w Afganistanie znajdują się m.in. w Kabulu, Ghazni, Wazi Khwa, Gardez i Sharanie. Żołnierze mają zająć się m.in. konwojami, obroną i ochroną obiektów, logistyką oraz rozminowywaniem terenu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]