2007-05-31: Niepalny i ekologiczny plastik

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 31 maja 2007
Technika
N icon technology.png
Niepalny plastik może uratować wielu ludzi co roku ginących w pożarach wywołanych wypadkami komunikacyjnymi. Na zdjęciu badawczy upadek i pożar samolotu Boeing 720

Naukowcy z amerykańskiego University of Massachusetts Amherst wynaleźli syntetyczny polimer umożliwiający produkcję niepalnego plastiku. Będzie on mógł zastąpić wiele chemicznych dodatków obecnie dodawanych do tworzyw sztucznych, aby zmniejszyć ich łatwopalność. Dodatki te znajdowane są później w naszym otoczeniu (kurzu), żywności (rybach) i nas samych (komórkach tłuszczowych, mleku kobiet karmiących dzieci piersią), przez co budzą coraz więcej wątpliwości natury zdrowotnej i ekologicznej.

Gdy materiał ulega spalaniu, rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury. Część budujących go składników zamienia się w gazy spalające się w postaci płomieni. Składniki niepalne tworzą zwęglone resztki. Naukowcy starali się więc otrzymać materiał, którego jak największa część będzie ulegać zwęgleniu bez emisji palnych gazów i oparów. Najpopularniejsze tworzywa, jak polipropylen, nie pozostawiają w ogóle resztek - spalają się całkowicie. Dlatego dodaje się do nich wspomniane chemikalia. Jednak te zawierają związki zwane halogenkami - szkodliwe związki chloru, bromu i fosforu.

Polimer zsyntezowany przez ekipę z University of Massachusetts Amherst spala się jedynie w 30% i nie zawiera halogenków. Jego skład opiera się o związek zwany BHDB (bishydroksydeoksybenzoina), który podczas spalania uwalnia parę wodną. Wytworzony z niego plastik wydaje się mieć wszystkie cechy oczekiwane od niepalnego tworzywa: jest przezroczysty, elastyczny, wytrzymały i tani.

Pierwszym z zastosowań nowego materiału może być użycie go w zbudowaniu ognioodpornej kabiny samolotu. Amerykańska agencja lotnicza, FAA, szacuje, że 40% pasażerów samolotów, którzy przeżyli ich upadek, ginie w pożarach następujących później. Ognioodporna kabina nie wydzielająca toksycznych gazów może dać czas na uratowanie się ludziom poszkodowanym w wielu wypadkach komunikacyjnych, nie tylko samolotów, ale także samochodów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]