2007-05-31: Minister spraw zagranicznych Japonii z wizytą w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 31 maja 2007
Taro Aso

Podczas konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii, Anna Fotyga powiedziała, że konflikt polsko-rosyjski ma dwa wymiary: praktyczny i polityczny. Konflikt praktyczny, określany przez rosyjskie embargo na mięso, powoduje utrudnienia w handlu, które - jak mówiła minister - Polska chce przezwyciężyć, między innymi z pomocą Japonii. Konflikt polityczny to kwestionowanie przez Rosję pozycji politycznej Polski. Anna Fotyga powiedziała, że Rosja uważa, iż może podważać nie tylko pozycję Polski, ale również Litwy i Estonii. Dodała, że Polska w swojej polityce zagranicznej chciałaby to zrównoważyć.

Minister spraw zagranicznych uznała za sukces Polski fakt, że Unia Europejska prowadzi w jej imieniu negocjacje z Rosją. Anna Fotyga dodała, że Rosja w stosunkach z Polską dąży do kontaktów dwustronnych, niedostrzegając jej członkostwa w Unii.

Szef japońskiej dyplomacji Taro Aso stwierdził, że atutem Polski jest jej obecność w Unii Europejskiej. Podkreślił, że Japonia importuje polskie mięso wieprzowe, mimo bardzo restrykcyjnych przepisów sanitarnych.

Taro Aso składa w Polsce wizytę w związku z 50-leciem wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Źródła[edytuj | edytuj kod]