Przejdź do zawartości

2007-05-31: Ingres biskupa Libery do katedry płockiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku
czwartek, 31 maja 2007

Bp Piotr Libera objął dziś urząd biskupa płockiego. Zastąpił na tym stanowisku abp. Stanisława Wielgusa.

Uroczystość rozpoczęła się procesją z pałacu biskupiego do bazyliki katedralnej. Po wejściu do świątyni nowego ordynariusza powitała burza oklasków. Następnie bp. Liberę, oraz zebranych gości powitał bp Roman Marcinkowski. Abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce przekazał nowemu biskupowi pastorał.

W homilii biskup Piotr Libera wspomniał, że rolą Kościoła jest służba. Wezwał kapłanów by nigdy nie przesłaniali swoją obecnością Chrystusa. Powiedział także, nawiązując do problemów Kościoła, że nie może on żyć tylko przeszłością, ale musi otwierać się na przyszłość. Kazanie zostało nagrodzone przez zgromadzonych długimi oklaskami.

Na zakończenie odczytano listy gratulacyjne od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego. Głos zabrał również prymas Polski kard. Józef Glemp. Po końcowym błogosławieństwie bp Libera złożył kwiaty na sarkofagu władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

W ingresie wzięli udział m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, prymas Czech kard. Miloslav Vlk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]