Przejdź do zawartości

2007-05-28: Początek rozmów USA–Iran

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 maja 2007

Pierwsze od ponad 25 lat dwustronne rozmowy amerykańsko–irańskie rozpoczęły się w Bagdadzie – poinformowała iracka telewizja.

Spotkanie odbywa się w rezydencji premiera Iraku Nuriego al–Malikiego, w Zielonej Strefie – silnie ufortyfikowanej dzielnicy Bagdadu, gdzie mieszczą się siedziby władz irackich oraz ambasady USA i Wielkiej Brytanii.

Stany Zjednoczone reprezentuje ambasador USA w Bagdadzie – Ryan Crocker, a Iran – Hasan Kazemi Komi. Podstawowym tematem rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa.

Według przewidywań, USA przedstawi zarzuty, jakoby Irańczycy wspierali w Iraku szyickie ugrupowania zbrojne. Iran natomiast będzie domagał się terminu wycofania wojsk USA z terytorium Iraku.

Ayatollah Ali Khamenei, irański przywódca powiedział, że celem tego spotkania jest przypomnienie amerykańskim okupantom o Iraku, ponieważ ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w tym kraju.

BBC komentuje, że choć spotkanie ma ogromną wagę symboliczną, prawdopodobnie nie przyniesie żadnych konkretnych rezultatów.

Stosunki dyplomatyczne między USA a Iranem zostały zerwane w 1979 roku, po obaleniu przez rewolucję islamską szachinszacha Iranu Mohammada Rezę Pahlawiego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]