2007-05-28: Międzynarodowa konferencja pt. „Zagrożenia ekologiczne Morza Bałtyckiego"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 28 maja 2007

Na międzynarodowej konferencji pt. „Zagrożenia ekologiczne Morza Bałtyckiego" minister gospodarki Piotr Woźniak stwierdził, że rosyjski gazociąg zniszczy morze i uzależni Europę od Rosji: „Gazociąg jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kontynentu. Nie wiemy, z jakich źródeł ma być zaopatrywany. Nie wiemy, co po jego powstaniu stanie się z rurociągami jamalskim i południowym, z których korzysta nasz kontynent".

Jako argument na poparcie swojej wypowiedzi Woźniak przypomniał stanowisko Rosji przedstawione w dokumencie z 2003 roku, w którym przedstawione są najważniejsze kierunki polityki gazowej. Stwierdził, iż trudno uwierzyć, żeby Rosja miała w planach zaopatrywanie Europy w tani gaz a raczej będzie to uzależnienie ekonomiczne państw zachodnich od drogich surowców energetycznych.

Problem stanowi także samo morze. Według ministra już dziś jest ono bombą ekologiczną, ze względu na zalegającą na jego dnie ogromną ilość substancji chemicznych leżących w przerdzewiałych beczkach, bombach i pociskach z okresu II wojny światowej. Prace podwodne związane z budową gazociągu mogłyby je z łatwością naruszyć.

Źródła[edytuj]