Przejdź do zawartości

2007-05-28: Kontrowersyjna postać w Teletubisiach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 maja 2007

Do Ewy Sowińskiej, Rzecznika Praw Dziecka dotarły informacje o tym, iż popularny wśród najmłodszych program "Teletubisie" może służyć popularyzacji i oswajaniu dzieci z osobami o orientacji homoseksualnej. Sowińska poinformowała również, że dowiedziała się o tym, że w Stanach Zjednoczonych "ktoś dopatrzył się, że to jest oddziaływanie na świadomość dzieci". Był to konserwatywny pastor i teleewangelista Jerry Falwell, który w 1999 roku stwierdził, że Tinky Winky jest gejem.

Poproszę moich psychologów z biura, by obejrzeli bajkę "Teletubbies" i ocenili, czy może być ona pokazywana w telewizji publicznej. Słyszałam o tym problemie. Sprawa jest niezwykle delikatna, bo ta bajka jest wyjątkowo przez dzieci lubiana. Mnie się zdarzyło kiedyś obejrzeć jeden z odcinków i muszę przyznać, że te postaci wydały mi się bardzo sympatyczne. Jest jednak prawdopodobnie problem jednej z postaci. Zauważyłam, że Tinky Winky ma damską torebkę, ale nie skojarzyłam, że jest chłopcem. W pierwszej chwili pomyślałam, że ta torebka musi temu teletubisiowi przeszkadzać. Taki balast niepotrzebny. Później się dowiedziałam, że w tym może być jakiś ukryty homoseksualny podtekst – poinformowała Ewa Sowińska, rzecznik praw dziecka.

Sowińska po wycofaniu swoich podejrzeń została poproszona na rozmowę przez Ludwika Dorna, marszałka Sejmu. Zaapelował on do Rzecznika Praw Dziecka aby "w publicznych wypowiedziach unikała sformułowań, które mogą narazić jej urząd na śmieszność".

Ta bajka jest adresowana do dzieci w wieku od roku do trzech lat, dopiero około trzeciego roku życia dzieci zaczynają się orientować, że same mają jakąś płeć i że ludzie różnią się pod tym względem. Jak można mówić o homo- lub heteroseksualizmie, określać, jakiej płci jest Tinky Winky, skoro to nie chłopiec ani dziewczynka, lecz kosmita. Być może chodzi o niski głos tej postaci w polskim dubbingu. To tak, jakby mieć pretensje do Muminka, że śpi z Migotką pod jedną kołdrą, choć nie są małżeństwem - poinformowała Małgorzata Borzymińska, psycholog dziecięcy. Stwierdziła ona również, że program jest odpowiedni dla dzieci w tym wieku ponieważ: Budzi żywą reakcję, wyrabia zrozumienie, co jest przyczyną, a co skutkiem. Skoro już dzieci muszą oglądać bajki w telewizji, to ta jest godna polecenia.

Program "Teletubisie" jest produkcji brytyjskiej (1997-2001) i składa się z 365 odcinków. Przeznaczony jest dla dzieci pomiędzy 1 a 4 rokiem życia. Scenarzystą jest psycholog Andrew Davenport. Postacie wymyśliła Anne Wood z firmy Ragdoll Productions. "Teletubisie" przetłumaczone były na 21 języków i emitowane w 120 krajach. W Polsce można było je obejrzeć w TVP, Canal+ i Zoneclub.

Dwa dni po kontrowersyjnej wypowiedzi Rzecznik Praw Dziecka Norwegii stwierdził iż homofobia Ewy Sowińskiej musi się spotkać ze zdecydowaną reakcją europejskich rzeczników praw dziecka, jednocześnie zapowiadając wspólną akcję w tej sprawie rzeczników praw dziecka państw UE. Według niego Sowińska swoim postępowaniem łamie europejskie prawo i nakłania do dyskryminacji całej grupy społecznej z powodu orientacji seksualnej.

Jak podkreślił norweski Rzecznik Nie ma najmniejszego znaczenia, czy postać tego Teletubisia jest gejem, czy nie. Można powiedzieć – to jest prywatna sprawa Tinky Winky'ego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]