2007-05-26: Grzyby rosną dzięki promieniowaniu jonizującemu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 maja 2007
Melanina w grzybie Cryptococcocus neoformans hodowanym na różnych pożywkach oraz w środowisku ubogim w substancje odżywcze

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku ogłosili wyniki badań nad wpływem promieniowania jonizującego na melaninę w niektórych gatunkach grzybów. Wyniki sugerują, że melanina - substancja nadająca u ludzi kolor skórze i tęczówkom, oraz chroniąca organizmy żywe przed promieniowaniem UV - może służyć grzybom do pozyskiwania z promieniowania jonizującego energii potrzebnej do wzrostu i rozmnażania się. Melanina działałaby więc podobnie jak chlorofil w roślinach zielonych.

Eksperyment polegał na naświetlaniu promieniowaniem jonizującym (500 razy intensywniejszym niż promieniowanie naturalne) trzech gatunków grzybów: Cladosporium sphaerospermum, Crytococcus neoformans, Wangiella dermatitidis. Ten ostatni posiada naturalną, dużą ilość melaniny. Naświetlenie spowodowało duży i szybki przyrost ilości kolonii wszystkich gatunków. Po przeprowadzeniu badań naświetlonej promieniowaniem melaniny okazało się, że wpłynęło ono na jej strukturę elektronową.

Pięcioletnie badania rozpoczęły się po odkryciu na ścianach we wnętrzu budynku elektrowni jądrowej w Czarnobylu, uszkodzonego podczas katastrofy w 1986 roku, grzybów bogatych w melaninę. Obecność organizmów bogatych w melaninę stwierdzono również u innych ekstremofilów żyjących, np. na dużych wysokościach, czy w obszarach arktycznych.

Naukowcy spekulują już, że odkrycie to może pomóc w stworzeniu roślin niepotrzebujących do wzrostu słonecznego światła dziennego, a jedynie promieniowania jonizującego. Można byłoby je wykorzystać, na przykład przy kolonizacji Układu Słonecznego.

Wyniki badań zostały opublikowane na licencji Creative Commons Attribution License i są ogólnodostępne w ramach projektu PLoS ONE - serwisu internetowego publikującego recenzowane artykuły naukowe na licencji CC-A.

Źródła[edytuj | edytuj kod]