Przejdź do zawartości

2007-05-25: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 maja 2007

24 maja 2007 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Opozycja i Krajowa Rada Sądownictwa już zapowiadają zaskarżenie uchwały do Trybunału Konstytucyjnego.

Wg nowelizacji minister sprawiedliwości będzie mógł odsuwać sędziów od pełnienia swoich obowiązków jeśli uzna, że wymaga tego "powaga sądu lub istotne interesy służby", np. gdy są podejrzani o przestępstwo zagrożone karą do ośmiu lat więzienia. Sędziowie i prokuratorzy będą mogli w 24 godziny stracić immunitety.

Ustawa zakłada również, że minister sprawiedliwości będzie mógł bez konsultacji z samorządem sędziowskim powierzyć dowolnemu sędziemu tymczasowe sprawowanie obowiązków prezesa sądu, jeśli zwolni się ta funkcja, np. dlatego, że upłynie kadencja i nie będzie wiceprezesa. Dziś ministrowi tego nie wolno. Musi przedstawić samorządowi sędziowskiemu kandydaturę na nowego prezesa.

Dodatkowo zniesiona zostanie losowość w przydzielaniu spraw sędziom - teraz będzie to kwestią decyzji Prezesa Sądu.

Opinie na temat wprowadzonych zmian są różne. Beata Kempa (PiS), podsekretarz stanu sądzi, że zmiany "umożliwią oczyszczanie sądownictwa i prokuratury. Czeka na nie społeczeństwo".

"Tym przepisom w opiniach ekspertów postawiono siedem zarzutów niekonstytucyjności" - stwierdził Cezary Grabarczyk (PO).

"Wątpliwości zostały przedyskutowane i uznane za nieistotne. Zresztą nie będziemy zastępować Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział na temat nowelizacji Łukasz Zbonikowski (PiS).

Ustawa w najbliższych dniach trafi do Senatu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]