2007-05-24: Wielkie liczenie wysp Indonezji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Indonesia.svg
czwartek, 24 maja 2007
Nauka
N icon science.png

Indonezja, państwo na archipelagu w południowo-wschodniej Azji, ma około 17 500 wysp. W tym przypadku użycie słowa około jest wskazane, bo nawet władze tego kraju nie potrafią dokładnie określić ile ich jest. Tymczasem ponad dwóm tysiącom z nich grozi zalanie wskutek podwyższenia poziomu wód przez efekt cieplarniany.

Jeżeli wytwarzanie przez ludzi toksyn i dwutlenku węgla nie spadnie, to do 2030 roku poziom wody w Morzu Południowochińskim podwyższy się o ok. 8-29 cm. Tym samym morze zaleje 405 tys. hektarów wybrzeża Indonezji oraz 2 000 wysp. Ciekawostką jest, że ponad połowa z 17,5 tys. wysp tego kraju nie ma nazw. Władze rozpoczęły gorączkową akcję nazywania wysp, aby można było powiedzieć, które znikną z mapy.

Poważnym skutkiem globalnego ocieplenia będzie wyznaczenie granic państwa, ponieważ wśród zagrożonych wysp wiele jest punktami granicznymi kraju i wód narodowych.

Problemem będzie również zwiększenie stężenia soli w wodach podskórnych, które są podstawowym źródłem wody pitnej. Na Jawie już można zauważyć zmiany w stanie wód.

Źródła[edytuj]