Przejdź do zawartości

2007-05-24: SLD chce ustąpienia Ludwika Dorna ze stanowiska marszałka Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 maja 2007

SLD wzywa marszałka Sejmu Ludwika Dorna do ustąpienia z zajmowanego stanowiska. Zdaniem szefa klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jerzego Szmajdzińskiego, Dorn, który zwrócił się do IPN o informacje na temat rodzin sędziów Trybunału Konstytucyjnego, stracił moralne i polityczne prawo do sprawowania funkcji marszałka Sejmu.

Sojuszowi nie podoba się także zachowanie marszałka, który - jak powiedział szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński - nie przesłał im projektu nowelizacji ustawy lustracyjnej. Szmajdziński stwierdził, że marszałek Sejmu zachowuje się jak "mały cwaniak".

Jerzy Szmajdziński powiedział, że Sojusz Lewicy Demokratycznej chciał odwołać Dorna ze stanowiska, ale po rozważeniu sprawy wezwali go do ustąpienia, gdyż jest to bardziej elegancka forma. Przewodniczący klubu parlamentarnego SLD skierował też oskarżenia w kierunku rządu o to, że chce zastraszyć opozycję. Jerzy Szmajdziński skomentował w ten sposób wypowiedź ministra spraw wewnętrznych Janusza Kaczmarka, który zapowiedział, że wystąpi o ujawnienie szwajcarskich kont, należących rzekomo do polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wojciech Olejniczak (SLD) zarzucił rządowi, że podnosi płace pracownikom IPN, a nie ma pieniędzy na podwyżki dla lekarzy.

Olejniczak powiedział, że weźmie udział w dzisiejszym spotkaniu konsultacyjnym u prezydenta. Wyjaśnił, że nie przyszedł na poprzednie spotkanie, chcąc zaprotestować przeciwko wstrzymywaniu druku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Odniosłem sukces, bo orzeczenie zostało opublikowane" - powiedział lider SLD.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]