2007-05-23: Puchar Świata 2007 w tańcach boogie woogie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 maja 2007

19 maja w Chełmie 73 pary z 12 krajów stanęły w konkursie o Puchar Świata 2007 w tańcach boogie woogie.

"Chełmski klub Boogie Opus Twist jest największy w Polsce. Wybraliśmy Chełm na miejsce Pucharu Świata także dlatego, że chcemy pokazać tę piękną część Polski" - powiedział Mieczysław Cherubiński organizator Pucharu.

"Trzeba spełnić wiele warunków, na przykład zapewnić specjalny parkiet, taki odpowiednio śliski, ale nie za bardzo. Żeby nie było tak, że noga zostanie, zatrzyma się, a ciało będzie chciało się dalej kręcić. To nie żarty, bo prędkość tańca jest wprost kosmiczna: w kategorii fast, czyli szybkiej, tancerz tańczy 52 takty na minutę. Półtorej minuty rundy szybkiej to jak bieg na 400 m. Pary nie wiedzą, do jakiej muzyki będą tańczyć, nie mają wcześniej przygotowanych układów, muszą muzykę interpretować na bieżąco, improwizować. To bardzo widowiskowy taniec, bez nudy, ciągle ktoś szybuje w powietrzu. To jeden z najszybszych tańców świata " - stwierdził Mieczysław Cherubiński.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: juniorów, seniorów oraz main class.

Pary: Grzegorz Cherubiński i Martyna Majewska z ATG Warszawa oraz Daniel Kołodziej i Inez Komańska z KICK Pionki - zajęły ex equo drugie miejsce w klasyfikacji juniorów. Wyprzedziła je para norweska. Para z Chełma w składzie: Michał Klimczuk i Natalia Kędzierska z Opus Twist zajęła siódme miejsce.

W kategorii seniorów i main class polskie pary nie znalazły się w pierwszej siódemce finalistów.

Atrakcją konkursu był występ zespołu Boogie Boys oraz Pawła Elvisa Bączkowskiego.

Taniec boogie woogie powstał w USA na w latach dwudziestych XX wieku. Do Europy trafił podczas II wojny światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami. Mistrzostwa Polski w tańcach boogie woogie organizowane są od 1990 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości