2007-05-23: Aleksandr Miedwiediew: "Polska podkopuje politykę UE"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 maja 2007

Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom, 23 maja ostrzegł w wywiadzie dla Financial Times przed podkopywaniem przez Polskę i inne państwa wschodnioeuropejskie polityki Unii Europejskiej.

"Nie chce ingerować w praktyki stosowane przez Wspólnotę Europejską ani sposób koordynowania jej polityki (...) ale sądzę, że na niektóre kwestie o znaczeniu ogólnoeuropejskim negatywny wpływ mają kraje, które nie dbają o rozwiązanie problemów całej Europy, tylko zmierzają w egoistycznych i bardzo dziwnych kierunkach" – powiedział Miedwiediew.

Podkreślił, że wspólnej polityce nie pomaga zablokowanie negocjacji między Rosją i UE w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy, ani "nieracjonalna krytyka" Gazociągu Północnego. Polska blokuje rozmowy w sprawie PCA z powodu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa, występuje też przeciwko budowie gazociągu, który omijałby jej terytorium.

Miedwiediew domaga się od Niemiec, które przewodniczą w tym roku G8, o kontynuowanie postępów poczynionych podczas ubiegłorocznego przewodnictwa Rosji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]