2007-05-23: Świętokrzyskie i lubelskie: skutki ulewy i gradobicia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 23 maja 2007
Wall cloud with lightning - NOAA - rotated.jpg

W Ostrowcu Świętokrzyskim ulewa miała miejsce w godzinach przedpołudniowych. Fala powodziowa na rzece Modła spowodowała zalanie znacznej części miasta. Na ulicy Świętokrzyskiej usypano wał z piachu co spowodowało, że woda spłynęła na pobliskie ogródki działkowe chroniąc w ten sposób część miasta przed zalaniem.

Do pracy włączono ciężki sprzęt: koparki i ładowarki. Straż pożarna, straż miejska, policja i inne służby miejskie czynią nadal starania by rzeka nie wdarła sie dalej. Powołany został sztab kryzysowy. Na ma doniesień o ofiarach. Ewakuowano mieszkańców wielu domów z okolicznych miejscowości.

"Sytuacja powodziowa w powiecie ostrowieckim jest już ustabilizowana i jest pod kontrolą ratowników" – powiedział Grzegorz Ryski Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na rzece Kamienna, fala kulminacyjna miała miejsce w Kunowie. Zalanych zostało ponad 100 gospodarstw. Mieszkańcy również zostali ewakuowani. Obecnie sytuacja normuje się i z niektórych domów wypompowywana jest już woda.

Strażacy pracują również w Mychowie Kolonii, Świrnie i Jędrzejowicach. Akcje ratownicze prowadzone są również w powiecie buskim i kieleckim. Ciągle dostają nowe zgłoszenia o zalaniach, zarówno w domach prywatnych jak i w firmach (magazyny, fabryki). Pracownicy Cukrowni "Częstocice" (Ostrowiec Świętokrzyski) ułożyli przed zakładem worki z piachem co uchroniło ja przed zalaniem.

W powiecie ostrowieckim woda wdarła się do ponad 400 posesji.

W Lublinie podczas popołudniowej ulewy z gradem (kule średnicy 1 cm) zostało uszkodzonych wiele samochodów. W wielu budynkach zalane są piwnice. Mieszkańcy maja problemy z zasięgiem w telefonach komórkowych oraz z radiowym przekazem satelitarnym. Zalane i zatarasowane powalonymi drzewami zostały ulice. Występują utrudnienia w ruchu autobusowym. Ranna została jedna osoba - wolontariusz uczestniczący w mszy z okazji 50-lecia Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, odbywającej się pod namiotem, który runął.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]