2007-05-22: Wieczorem burze i ulewy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 22 maja 2007
22 Regen ubt.jpeg

Meteorolodzy zapowiadają na dzisiejszą noc możliwość przejścia nad Polską gwałtownych burz. Ulewy mają dotyczyć w największym stopniu województw: mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego - gdzie obowiązywać będzie najwyższy stopień zagrożenia. Burze i wichury mogą być również niebezpieczne na Pomorzu.

Arleta Unton–Pyziołek, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowała, że burze mogą przebiegać z silnymi wichurami i gradobiciem. Wiatr może wiać z siła od 80 do 110 km/h.

Nad Polską obecnie znajduje się gorąca zwrotnikowa masa powietrza. W wielu miejscach w kraju temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

"Taka pogoda niesie ze sobą rozwój chmur burzowych, niosących ze sobą gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Dlatego też po wczorajszych i dzisiejszych upałach na zachodzie, krańcach wschodnich oraz na wybrzeżu już wystąpiły burze i ma być ich coraz więcej" – poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wczesnym wieczorem pierwsze burze pojawiły się w województwie lubuskim. Dariusz Żołądziejewski (rzecznik prasowy straży pożarnej) poinformował, że najwięcej szkód jest na południu województwa. "Najważniejsze, że nie ma dotąd informacji o poszkodowanych ludziach" – podsumował. W szpitalu w Zielonej Górze woda zalała korytarze (miała poziom ok. 10 cm). Zablokowana została duża część ulic. W wodzie utknęło wiele aut. Zalany tez został dworzec PKP i przejście podziemne łączące perony. Nie pojawiły się jednak utrudnienia w ruchu pociągów. W akcji ratunkowej brało udział ok. 100 strażaków, członkowie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego oraz pracownicy przedsiębiorstw energetycznych i wodociągowych.

Rzeka Lubsza w Jasieniu zalała obwodnicę i okoliczne domostwa. Obecnie prowadzone są prace mające umożliwić przejazd trasą. Kierowcy korzystają z objazdów.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]