Przejdź do zawartości

2007-05-22: W Bułgarii dymisje po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 maja 2007
Bułgaria

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego żadna z partii bułgarskiej centroprawicy nie będzie miała swego europosła, gdyż nie przekroczyły progu wyborczego wynoszącego 5,5%.

Po porażce w wyborach Związku Sił Demokratycznych (SDS) lider centroprawicowego ugrupowania Petyr Stojanow, były prezydent Bułgarii w latach 1997–2001, podał się do dymisji. SDS zdobył 4,73% głosów.

21 maja do dymisji podał się również szef centroprawicowej partii Demokraci na rzecz Silnej Bułgarii, były premier i lider SDS w latach 1997–2001, Iwan Kostow. Jego partia zdobyła 4,3% i także nie będzie miała europosła.

"Centroprawica potrzebuje rzeczywiście nowych twarzy i zjednoczenia" – ocenił Petyr Stojanow. Jednocześnie wezwał wszystkich przywódców partii wywodzących swe korzenie od SDS do rezygnacji ze stanowisk.

Stojanow uważa, że nowa siła polityczna powinna powstać po zjednoczeniu SDS, Demokratów na rzecz Silnej Bułgarii i Związku Wolnych Demokratów (SSD) byłego mera Sofii, Stefana Sofijańskiego, który przegrał zdobywając 0,74% głosów.

Wszystkie trzy ugrupowania w 2005 roku weszły do parlamentu, SDS i SSD w koalicjach. Ich kluby w 240–miejscowym parlamencie liczą od 13 do 16 posłów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]