Przejdź do zawartości

2007-05-21: Słowacja: lekarze ogłosili pogotowie strajkowe

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 maja 2007

Pracownicy słowackiej służby zdrowia żądają podwyżki wynagrodzeń o 30%. 21 maja ogłosili pogotowie strajkowe.

Przewodniczący słowackiego związku zawodowego pracowników służby zdrowia i opieki socjalnej Andrej Kuczinsky oznajmił, że "chorzy naszego protestu nie odczują, każdemu udzielimy pomocy medycznej, ale jak nie zostanie spełniony nasz postulat, gotowi jesteśmy ogłosić bezterminowy strajk i opuścić miejsca pracy".

Lekarze biorący udział w proteście domagają się realizacji przedwyborczych obietnic premiera Roberta Fico, który zapewniał, ze płace w tym sektorze będą rosły rocznie o jedną trzecią.

Z szacunków dyrektorów szpitali wynika, że wysokość płac lekarzy i pielęgniarek może zostać podniesiona w tym roku średnio o 10% a dla najlepszych o 20%.

Średnia płaca słowackiego lekarza wynosi dziś 34,5 tys. koron brutto (ok. 4 tys. zł.), a pielęgniarki 16 tys. koron brutto (ok. 1900 zł). Ponieważ w sąsiednich Czechach płace są o jedną trzecią wyższe, wielu pracowników służby zdrowia decyduje się na wyjazd za granicę.

Celem słowackich związkowców jest doprowadzenie do takich podwyżek płac, aby w 2010 roku płace słowackich lekarzy stanowiły trzykrotność średniej pensji w gospodarce, a pielęgniarek były o połowę wyższe od tej średniej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]