Przejdź do zawartości

2007-05-21: Bułgaria: wybory do Parlamentu Europejskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 maja 2007

W niedzielę, 20 maja 2007 roku, Bułgaria będąca członkiem UE od 1 stycznia 2007 roku wybrała osiemnastu przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory Bułgaria licząca 7,4 miliona mieszkańców reprezentowana była przez tzw. posłów "tymczasowych”, wybranych przez Zgromadzenie Narodowe.

Bułgarzy mogli głosować na 218 kandydatów z 14 list partyjnych oraz dwóch kandydatów niezależnych. Frekwencja w całym kraju wahała się w granicach 30%.

Nieoficjalne wyniki podają, że Bułgarska Partia Socjalistyczna - obecnie główna siła polityczna w kraju - minimalną przewagą wygrała wybory. Tuż za nimi uplasowało się populistyczne ugrupowanie mera Sofii Bojko Borysowa - Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

Na podstawie tzw. exit polls (pierwsze, przybliżone wyniki wyborów zaraz po zamknięciu lokali wyborczych) różne agencje socjologiczne podają, że Bułgarska Partia Socjalistyczna zdobyła od 22 do 27,6%. głosów, a partia GERB - od 23 do 27,9%.

W wyborach po raz pierwszy wprowadzono ograniczenia dla obywateli bułgarskich mieszkających za granicą – aby uzyskać prawo do głosowania musieli przynajmniej dwa miesiące przed wyborami mieszkać na terenie UE. Tym samym ok. 365 tys. obywateli, w tym 180 tys. zamieszkałych na stałe w Turcji traci możliwość głosowania.

Centralna Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki 23 maja.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]