Przejdź do zawartości

2007-05-19: Częstochowa: festiwal filmowy "WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 maja 2007

W dniach od 16 - 18 maja, w budynku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, odbył się piąty objazdowy festiwal filmowy poświęcony prawom człowieka. Głównymi organizatorami imprezy byli m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. Festiwal współorganizowany był przez Instytut Pedagogiczny na Akademii Jana Długosza, a także przez Studenckie Koło Badań Społecznych.

Przez trzy dni odbywały się projekcje filmów dokumentalnych, dotyczące tematyki praw człowieka oraz ich nierespektowania w różnych krajach całego świata.

Poza projekcjami filmowymi w budynku AJD zorganizowane były pokazy, panele dyskusyjne oraz wystawy.

W pierwszy dzień festiwalu, uczestnicy mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Wszyscy jesteśmy kobietami", gdzie poruszano problematykę kobiet i ich funkcjonowania w obliczu kultury ormiańskiej i religii judaizmu, katolicyzmu, islamu.

17 maja odbył się pokaz zdjęć z podróży Błażeja Kokota pod tytułem: "Przybyłem do Was z Lachestanu - Iran 2006".

W piątek, trzeciego dnia trwania festiwalu zostało zaprezentowane ogólnoświatowe Stowarzyszenie Amnesty International, organizujące praktyczną pomoc w postaci kampanii oraz pisania raportów i dokumentowania przypadków naruszeń praw człowieka. W ramach tej prezentacji odbył się pokaz filmu pozafestiwalowego "Outlawed" w reżyserii Caldwel&Witness, opowiadający o byłym, szwedzkim więźniu islamskiego wyznania bazy Guantánamo na Kubie.

Każdego dnia, wieczorem poza siedzibą Akademii zorganizowano imprezy towarzyszące: Dzień Kubański z pokazem zdjęć Piotra Bułacza i salsy, wystawa fotograficzna "Człowiek w Kadrze", koncert "KPL Trio" oraz Dzień Kultury Żydowskiej wraz z pokazem ceremonii szabatu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości