Przejdź do zawartości

2007-05-18: Łotewski parlament ratyfikował traktat graniczny z Rosją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 maja 2007

Po dwóch godzinach dyskusji łotewscy parlamentarzyści przegłosowali podczas wczorajszego, ostatniego czytania, uchwałę o ratyfikacji łotewsko-rosyjskiego traktatu granicznego. Długo oczekiwany traktat, który powstał 27 marca 2007 roku, został poparty przez 70 parlamentarzystów. Przeciwko jego ratyfikacji opowiedziało się 25 deputowanych.

Traktat wejdzie w życie po ratyfikowaniu go przez rosyjski parlament i po wymienieniu się ratyfikowanymi dokumentami przez władze obu państw. Według Wiktora Kalyuznego, rosyjskiego ambasadora na Łotwie, proces ratyfikacji traktatu przez Dumę może zostać zakończony pod koniec czerwca.

Zdaniem inicjatorów uchwały, podpisanie traktatu granicznego "uprości rozwiązanie wielu problemów dotyczących rozwoju ekonomicznego, a sam traktat położy fundamenty pod rozbudowę granicy łotewsko-rosyjskiej, m.in. poprzez unowocześnienie infrastruktury granicznej."

Przyjęcie traktatu nie odbyło się jednak bez kontrowersji. Nacjonalistyczna koalicja "Dla Ojczyzny i Wolności/LNNK" (TB/LNNK) oraz centroprawicowa Nowa Era (JL) przedłożyły swoje propozycje zmian uchwały w sprawie traktatu. Propozycje te nie uzyskały poparcia, jednak doprowadziły do zaostrzenia debaty parlamentarnej.

Łotewski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wcześniej wniosek, złożony przez opozycyjną Nową Erę, zgodnie z którym proces ratyfikacji miałby zostać zawieszony do czasu zbadania przez trybunał poprawności traktatu. Gunars Kutris, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, uzasadnił powyższą decyzję tym, że trybunał nie posiada uprawnień upoważniających go do wpływania na procedurę legislacyjną, a tym samym do zawieszenia toczącej się procedury ratyfikacyjnej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]