2007-05-17: Zmarł Wiktor Zin

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 maja 2007

17 maja zmarł prof. Wiktor Zin. Architekt, rysownik, autor wielu książek, kierownik Katedry Historii Sztuki i Kultury rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, prorektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie oraz kierownik Ogólnopolskiego Studium Konserwacji Zabytków Urbanistyki i Architektury przy Politechnice Krakowskiej. Był również m.in. głównym architektem Krakowa oraz na początku lat 80. wiceministrem Kultury i Sztuki.

Zmarł w wieku 82 lat.

"Profesor Zin zmarł we własnym gabinecie. Jak ustalili lekarze, z przyczyn naturalnych. Dla naszej uczelni to niepowetowana strata" – poinformowała Edyta Cupryś (rzecznik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania).

Dzięki niemu w programie telewizyjnym „Piórkiem i Węglem” widzowie poznali zabytki Lublina, Zamościa czy Hrubieszowa, które rysował i opowiadał o nich z oryginalnym kresowym akcentem.

"Gdy profesor Zin pojawiał się w telewizorze, rozpierała nas duma. Znałem go przecież. Nikt tak nie opowiadał o naszej cerkwi, starych domach. To był wspaniały człowiek" – powiedział Adolf Ziemiński z Hrubieszowa.

18 maja w kościele Podwyższenia Krzyża przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie odbędzie się nabożeństwo żałobne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]