2007-05-15: Warszawa: plany zagospodarowania Dworca Wschodniego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 maja 2007
Dworzec Wschodni
Okolica Dworca Wschodniego

Projekty dotyczące zagospodarowania warszawskiej Pragi stają się priorytetowe ze względu na organizację Euro 2012.

Przy Dworcu Wschodnim ma powstać nowoczesny dworzec autobusowy. "Dworzec Wschodni wymaga totalnej przebudowy. (...) uważamy, że obok powinien się znaleźć dworzec autobusów dalekobieżnych. To nie jest konkurencja, tylko współpraca różnych środków transportu, model sprawdzony na Zachodzie" - stwierdza wicedyrektor Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa, dr inż. Andrzej Massel

"Obecny dworzec autobusowy vis-a-vis Teatru Powszechnego i blisko stacji PKP Stadion przenosimy w rejon ul. Lubelskiej pod Dworzec Wschodni. To ułatwi przesiadki. Nowy obiekt powinien być nowoczesny, pod dachem, jak w Europie Zachodniej" - poinformował Marek Sawicki, współautor planu zagospodarowania dworca.

Następną stacją za Dworcem Wschodnim, w kierunku centrum jest Warszawa Stadion, na której mają krzyżować się linie: tramwajowe, autobusowe, metra i kolejowe.

Zlikwidowany zostanie Jarmark Europa. 30 czerwca ma być ostatnim dniem jego istnienia na Stadionie Dziesięciolecia. Jako nową lokalizację jarmarku zaproponowano m.in. okolicę Dworca Wschodniego. Kolej sprzeciwiła się temu. "Chcemy tę stację gruntownie modernizować, zainwestować w nią kilkaset milionów złotych. By to się udało, rozmawiamy z firmami zagranicznymi. Nic z tego nie wyjdzie, jeśli w okolicy pojawi się bazar" - powiedział Michał Wrzosek (rzecznik PKP SA).

"Gazeta Wyborcza" dostała od Zarządu PKP komunikat mówiący, że "tereny sąsiadujące z obecnym Dworcem Wschodnim przy ul. Kijowskiej są niezbędne dla Grupy PKP (...) w kontekście Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 i planowanej modernizacji linii kolejowej Warszawa - Gdańsk, co wpłynie zasadniczo na rozwój gospodarczy i wizerunek Warszawy". PKP ma nadzieję również na pozbycie się innych targowisk z okolic dworców kolejowych.

"Chodzi o 78 ha w rejonie Dworca Wschodniego, z czego ok. 14,5 ha to tereny kolejowe. Plan pozwoli uwolnić duże obszary pod inwestycje: hotele i obsługę podróżnych, handel i gastronomię" - mówi dr Krzysztof Domaradzki, współautor planu zagospodarowania terenów przy dworcu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości