2007-05-13: W Rumunii wiece poparcia dla zawieszonego prezydenta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 maja 2007
Rumunia

12 maja, w Krajowa odbyła się manifestacja z udziałem ok. 30 tys. osób. Wiec był wyrazem poparcia dla zawieszonego w pełnieniu obowiązków prezydenta Traiana Basescu.

Prezydent został zawieszony 19 kwietnia przez parlament stosunkiem głosów 322 do 108, z powodu przeciwstawiania się "zagarnianiu władzy przez oligarchię". Zarzucano mu również przekraczanie uprawnień konstytucyjnych.

Korupcji przeciwstawia się również Monica Macovei (była minister sprawiedliwości), która także wzięła udział w demonstracji.

Na 19 maja planowane jest referendum w sprawie zawieszonego przez parlament prezydenta. Głosujący mają zadecydować czy decyzja była słuszna.

12 maja w Pitesti odbył się wiec opozycyjnej partii socjaldemokratów. Podczas zgromadzenia były prezydent Ion Iliescu namawiał do głosowania przeciwko obecnej władzy.

Przyczyna konfliktu między Traianem Basescu a Calinem Popescu Tariceanu (premierem) było niezaakceptowanie przez Tariceanu rozpisania wcześniejszych wyborów. Następnie Tariceanu chcąc zjednać ku sobie większą liczbę wyborców poinformował, że Rumunia powinna wycofać się z Iraku. Popierający USA Basescu, przeciwstawił się temu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]