Przejdź do zawartości

2007-05-11: Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa: 55. rocznica nadania pierwszej audycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 maja 2007
Jan Nowak-Jeziorański w audycji Radia Wolna Europa (3 maja 1952 roku).

10 maja Sejm podziękował założycielom Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa za "przekazywanie nieocenzurowanej prawdy o Polsce".

Inicjatorem uchwały był Bronisław Komorowski (PO). Uchwała przypomniała o tym, że to właśnie w tym radiu mówiono o stalinowskich zbrodniach, demonstracjach studentów, strajkach a w 1954 roku ujawniono raport Józefa Światły. Radio przekazywało również najświeższe informacje na temat ruchu "Solidarność". Swoim zaangażowaniem w walce o demokratyczną Polskę przyczyniło się m.in. do jej niepodległości.

Sejm podziękował w szczególności Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, który wg ustawy "dla wielu z nas pozostanie wzorem mądrego i żarliwego patriotyzmu najwyższej próby". Jan Nowak-Jeziorański kierował nieprzerwanie polską sekcją RWE od 1952 do 1976 roku.

30 czerwca 1994 r. w Poznaniu odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone zakończeniu nadawania przez Rozgłośnie Polskę RWE. Uczestniczyli w niej pracownicy i władze RWE, przedstawiciele rządu Polski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych. Ostatnie audycje na falach krótkich zostały wyemitowane w styczniu 1996 roku.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]