Przejdź do zawartości

2007-05-10: SLD zaskarży do TK ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 maja 2007

10 maja, po południu Sejm będzie głosował nad ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Ma ona na celu ograniczenie budowy hiper- i supermarketów.

SLD zamierza złożyć skargę dotyczącą ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ narusza ona konstytucyjne zasady prowadzenia działalności gospodarczej. SLD twierdzi również, że jest ona niezgodna z prawem europejskim.

Według Jacka Piechoty (SLD) projekt ogranicza swobodę działalności gospodarczej dlatego, że decyzję w sprawie budowy supermarketu ma podejmować wójt (lub burmistrz), rada gminy (lub rada miasta), a jeżeli sklep będzie przekraczał 2 tys. metrów, to będzie w to włączony również sejmik wojewódzki.

Natomiast poseł Sławomir Jeneralski powołuje się na sejmowe biuro analiz, a wg jego opinii ustawa jest niezgodna z prawem europejskim.

Posłowie SLD zwrócili również uwagę na posła Waldemara Nowakowskiego (Samoobrona), właściciela sieci handlowej Lewiatan, który - ich zdaniem - wywierał wpływ na innych posłów w celu przyjęcia projektu ograniczającego rozwój dużych sklepów w Polsce. Partia chce w tej sprawie złożyć wniosek do sejmowej komisji etyki.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]