2007-05-10: Nowe plany co do przyszłości gimnazjum w Żelechowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala sportowa przy gimnazjum
Żelechów
POL Żelechów COA.svg
czwartek, 10 maja 2007

Na początku marca 2007 roku burmistrz Żelechowa Leonard Gula wystąpił z propozycją utworzenia w gminie Żelechów trzech zespołów szkół we wsiach: Goniwilk, Kębłów i Stefanów. Każdy taki zespół miałby składać się z gimnazjum i szkoły podstawowej. W budynku zmniejszonego gimnazjum w Żelechowie odbywałyby się także zajęcia klas 4., 5. i 6. szkoły podstawowej, a liceum odzyskałoby część pomieszczeń.

Jest to odpowiedź burmistrza na wieloletni problem lokalowy szkoły podstawowej w Żelechowie. Mianowicie podstawówka wynajmuje lokal należący do liceum ogólnokształcącego. Budynek powstał 1963 roku i dość szybko okazał się za duży dla szkoły średniej. Obecnie 700 m² z 1700 m² całkowitej powierzchni budynku zajmowanych jest przez liceum. Sytuacja taka nie sprawiała większych problemów do czasu kiedy obie szkoły zaczęły być zarządzane przez innych zwierzchników. Obecnie w liceum jest to powiat, a w podstawówce gmina. W liceum zajęcia odbywają się nawet na korytarzach, natomiast podstawówka opłaca koszty dzierżawy. Kolejnym problem jest niż demograficzny, który sprawił, że w małych wiejskich szkołach na terenie gminy Żelechów koszty kształcenia ucznia są zacznie wyższe niż subwencja oświatowa dla gminy.

Pomysł powstał, aby uniknąć kosztów budowania nowej szkoły, które wyniosły by kilka milionów złotych. Wg burmistrza przyniesie to inne korzyści finansowe: spadną koszty dowozu gimnazjalistów do bliższych im szkół, spadną koszty czynszu w budynku liceum, w liczniejszych wiejskich szkołach koszty nauczania będą mniejsze. Innymi zaletami mają być: przybliżenie szkoły do ucznia i lepsza warunki wychowawcze w niewielkiej szkole. Z kolei nowe etaty dla nauczycieli mają zwiększyć ich zatrudnienie. Operacja ostatecznie ma być korzystna finansowo.

Jako wady projektu wymienia się niższy poziom kształcenia małych, wiejskich gimnazjów. Nauczyciele będą musieli jeździć między różnymi szkołami. Leonard Gula straszy możliwością wypowiedzenia umowy przez starostwo powiatowe, podczas gdy dyrektor liceum Teodora Kobielus twierdzi, że nie ma żadnego konfliktu między nią a dyrektorem podstawówki. Wicestarosta Marek Chciałowski także twierdzi, że nie ma planów wyrzucenia szkoły podstawowej. Pojawiają się także głosy jakoby Leonard Gula chciał, przy okazji przenosin, ukarać część nauczycieli, którzy stanęli w obronie zwolnionego przez burmistrza dyrektora gimnazjum Krzysztofa Ośkę.

W sprawie pojawił się także inny wątek, mianowicie Starostwo Powiatowe w Garwolinie poważnie rozważa możliwość utworzenia w Żelechowie gimnazjum powiatowego. W powiecie istnieje obecnie tylko jedno takie gimnazjum w Garwolinie i osiąga ono bardzo dobre wyniki. Gdyby szkoła podstawowa opuściła obecny budynek była by możliwość utworzenia takiej szkoły. Do połowy kwietnia 2007 roku sprawy nie udało się jednak sfinalizować.

Pomysł burmistrza będzie musiał być zaopiniowany przez siedlecką delegaturę Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Justyna Janusz – Cudowne rozmnożenie – Tygodnik Siedlecki, 15 kwietnia 2007
  • Leonard Gula – W co inwestować w oświacie? – Żelechowiak, 2 marca 2007