2007-05-10: Medal Komisji Edukacji Narodowej dla prałata Henryka Jankowskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 10 maja 2007
Nauka
N icon science.png
Medal Komisji Edukacji Narodowej

10 maja Roman Giertych wręczył prałatowi Henrykowi Jankowskiemu Medal Komisji Edukacji Narodowej, który nadawany jest „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli”;.

Według Giertycha, medal jest nagrodą za zasługi w walce z komunizmem, w czasach PRL-u. Podkreślił również, że prałat jest dla młodzieży wzorem do naśladowania, a ataki na jego osobę są bezpodstawne.

„To człowiek legenda, który poświęcił wiele pracy również wychowaniu młodych pokoleń. Założyciel szkół - jedne z najlepszych szkół w Gdańsku to są te, w których zakładaniu uczestniczył. Ksiądz prałat Jankowski należy do tej "Solidarności", która była wspólnym duchem narodu, która wyniosła nasze państwo. Do niej niektórzy się przyczepili, twierdząc, że to oni stanowią prawdziwy nurt, gdy tymczasem stanowili jego wypaczenie i aberrację. Chciałem przy okazji dzisiejszej uroczystości podziękować księdzu prałatowi Jankowskiemu za to wszystko co zrobił dla Polski, dla kościoła, dla edukacji. Z to wszystko co zrobił dla nas, abyśmy mogli być wolni. (...) Abyśmy mogli po czterdziestu kilku latach zniewolenia komunistycznego wrócić do wolnej Polski” – stwierdził Roman Giertych.

Odbierając medal, prałat Jankowski m.in. przypomniał o roli Kościoła w walce z komunizmem: „Nie tylko postacie wybitne – Ojca Świętego Jana Pawła II czy Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, ale to także tysiące kapłanów, którzy pomagali przy tworzeniu "Solidarności" (...) i miliony wiernych katolików, którzy ją tworzyli”.

Źródła[edytuj]