Przejdź do zawartości

2007-05-09: SN 2006gy: największy wybuch supernowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 maja 2007
Artystyczna wizja wybuchu SN 2006gy

Portal Gazeta.pl 8 maja poinformował o największej w historii astronomii eksplozji supernowej SN 2006gy.

Pojęciem "supernowa" określa się kosmiczne eksplozje wyzwalające duże ilości gazu, światła i ciężkich pierwiastków. Jasny punkt po wybuchu gwiazdy widoczny jest nawet do miesiąca. Supernowa zanim wybuchnie starzeje się, kurczy a następnie zapada pod własnym ciężarem.

Zaobserwowany wybuch był 240 milionów lat świetlnych od Ziemi. SN 2006gy miała masę 150 razy większą od Słońca. Supernowa została odkryta we wrześniu 2006 roku.

Alex Filippenko (NASA) podsumował, że supernowa była "królem wszystkich gwiezdnych eksplozji".

Jasny punkt pozostały po eksplozji jest widoczny jedynie przez specjalistyczny sprzęt astronomiczny.

"Takie wybuchy są bardzo daleko od naszej planety. Niczym wiec nam nie grożą. Gdyby nie było takich wybuchów nie byłoby i nas. Wybuchy supernowych stworzyły bowiem materie z której zbudowany jest Wszechświat" - poinformował prof. Michał Różyczka (Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika).

W galaktyce, w której znajduje się Ziemia, jest również gwiazda która może eksplodować w każdej chwili. Naukowcy twierdzą, że po wybuchu, jej światło będzie tak mocne, że w nocy będzie można czytać książkę. "Wiemy tylko z grubsza co się tam dzieje, dlatego taki wybuch może nastąpić za tysiąc lub za milion lat" - twierdzi prof. Różyczka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]