Przejdź do zawartości

2007-05-08: Ludwik Dorn: udostępnię korespondencję Bronisława Geremka z PKW

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 maja 2007

"W momencie podjęcia decyzji o odmowie złożenia oświadczenia lustracyjnego prof. Geremek był w stanie głębokiej niewiedzy prawnej" - powiedział 8 maja Ludwik Dorn.

Marszałek Sejmu jest przekonany, że Bronisław Geremek straci mandat eurodeputowanego nieskładając oświadczenia lustracyjnego. Zdecydował więc o ujawnieniu listów Geremka, ponieważ wg niego mają one charakter urzędowy a nie prywatny.

Dorn powiedział, że z korespondencji Geremka z Państwową Komisją Wyborczą wynika, że profesor uważał, iż skoro jest europosłem, to nie wiąże go prawo krajowe. "Profesor Geremek żył w nieświadomości stanu prawnego" - podkreślił Dorn.

Po rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem marszałek przekazał, że szef PE chce się upewnić, co do stanu prawnego w tej sprawie i stąd zwłoka z podjęciem decyzji o usunięciu Bronisława Geremka z Brukseli. Marszałek Sejmu planuje kolejne spotkanie z przewodniczącym PE, by ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości. Przedstawi też pełną dokumentację w tej sprawie. Zdaniem Dorna "sprawa jest oczywista" i powinna się jak najszybciej zakończyć.

"Chcę zgromadzić pełną dokumentację sprawy i wszystkie ekspertyzy, chociaż dla mnie sytuacja jasna i oczywista" - powiedział Dorn. Marszałek przytoczył także przykład odwołania francuskiego eurodeputowanego Jean-Marie Le Pena.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]