Przejdź do zawartości

2007-05-08: Jerozolima: odnaleziono grobowiec Heroda I

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 maja 2007

7 maja podano do informacji publicznej, że Ehud Necer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odnalazł grób króla Judei Heroda. Naukowiec badał to miejsce od 1972 roku. W sprofanowanym grobie nie zachowały się szczątki ludzkie. Grobowiec odnaleziono w ruinach pałacu Herodium, 12 km od Jerozolimy.

Wg Ewangelii św. Mateusza Herod I, zwany Wielkim był odpowiedzialny za rzeź niewiniątek - wydał rozkaz wymordowania wszystkich chłopców do 2 lat po tym jak dowiedział się, że narodził się przyszły król żydowski. Panował nad Judeą od ok. 40 r. p.n.e.

Król Herod uważany jest za zorganizowanego i despotycznego władcę. Przyczynił się do Budowy portu w Cezarei i rozbudowy Drugiej Świątyni w Jerozolimie. Władca miał fobię dotyczącą zamachu na swoje życie co doprowadziło do tego, iż kazał zabić swoją żonę, trzech synów, brata i matkę, którą skazał na śmierć głodową w więzieniu. Naukowcy przypuszczają, że przyczyną złego stanu psychicznego króla była choroba nerek, z powodu której zmarł w cierpieniach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]