2007-05-08: Finlandia jest zainteresowana importem gazu z Gazociągu Północnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 8 maja 2007

Finlandia jest zainteresowana otrzymywaniem gazu z Gazociągu Północnego, mającego łączyć Rosję z Niemcami poprzez Morze Bałtyckie – poinformował minister handlu i przemysłu Finlandii Mauri Pekkarinen w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Taloussanomat”.

Import gazu będzie możliwy, gdy dotrze do Estonii. Wtedy mógłby zostać wybudowany krótki rurociąg z estońskiego brzegu w rejon Helsinek przez zwężenie Zatoki Fińskiej. Gaz zastąpiłby między innymi węgiel sprowadzany z Rosji i wykorzystywany w stołecznej elektrowni.

Minister Pekkarinen nie sprzeciwia się budowie Gazociągu Północnego, o ile będzie pewność, że nie zagrozi on sytuacji ekologicznej. Finlandia domaga się odsunięcia od swych brzegów, na południe, trasy gazociągu. Argumentuje to kwestiami ekologicznymi. Estonia jednak sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, ponieważ przesunęłoby to gazociąg na wody estońskiej stery ekonomicznej.

Obecnie Finlandia uzależniona jest od rosyjskich źródeł energetycznych. Sprowadza stamtąd 84% ropy, 84% węgla, 100% gazu oraz 59% energii elektrycznej.

Finlandia stara się rozbudowywać energetykę jądrową. Obecnie w budowie jest piąty reaktor atomowy i jednocześnie toczą się rozmowy dotyczące kolejnych dwóch.

Pod koniec 2006 roku pojawiała się koncepcja budowy połączenia Gazociągu Północnego z fińską siecią gazową. Wówczas rozważano budowę połączenia na lądzie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]