2007-05-07: Europe Merrill Lynch Investment Challenge: zwyciężyli studenci SGH

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 maja 2007

Drużyna w składzie: Anna Gawelowicz, Piotr Bujko, Adam Merkiel i Miłosz Tutak zwyciężyła w konkursie Europe Merrill Lynch Investment Challenge. Studenci pokonali 200 grup z całej Europy.

Finał konkursu odbył się w siedzibie firmy Merrill Lynch w Londynie. Zwycięzcy otrzymali 4 tys. euro oraz zostali zaproszeni do centrum oceny kandydatów na praktyki w Merrill Lynch.

Finał polegał na "rozwiązaniu case study z dziedziny finansów" - poinformował Tomasz Rusek (rzecznik prasowy SGH).

Pierwszy etap konkursu polegał na grze giełdowej. Studenci mieli do dyspozycji wirtualny fundusz w wysokości 10 mln funtów. Następnie musieli napisać raport z obranej strategii i rezultatów.

Po pierwszym etapie Piotr Bujko powiedział, że „inwestowanie w grze wymagało wcześniejszego przygotowania odpowiedniej strategii, ze względu na ogrom dostępnych instrumentów finansowych. Duże zamieszanie na rynku ropy, produktów ropopochodnych i miedzi wprowadzało dreszczyk emocji - ranking najlepszych drużyn prawie codziennie wywracał się „do góry nogami”. Gra kosztowała nas wiele nerwów i wymagała niemałego zaangażowania - przez pewien czas prowadziłem grę z Wiednia przez telefon komórkowy… rachunek ostudził moje emocje!”

„Dużo pracy i wiedzy wymagał raport - liczenie współczynnika Sharpe’a zajęło najwięcej czasu, bo zaproponowaliśmy nieschematyczny sposób wyliczenia. Musieliśmy też wszystko dokładnie sprawdzić, by nie popełnić najmniejszego błędu” - podsumował pierwszy etap Adam Markiel.

„Udało się stworzyć bardzo dobry zespół - każdy z nas zna się na czymś innym i zajmuje się innymi aspektami. Nie kłóciliśmy się, nie debatowaliśmy czy zainwestować w spółkę A czy kupić konkretne futures - każdy wiedział co robi i dzięki temu mogliśmy działać precyzyjnie, efektywnie. Udział w finale jest dla nas dużą szansą, a najpiękniejsze jest to, że wygraliśmy z takimi sławami jak Oxford, Cambridge. Do pierwszego miejsca nie brakowało nam wiele, bo najlepsza drużyna uzyskała zwrot z portfela tylko o 1,09 pkt % większy niż my. Ostatni zespół za to stracił niemal 1,7 mln funtów” - stwierdził Miłosz Tutak.


Źródła[edytuj | edytuj kod]