Przejdź do zawartości

2007-05-06: Uroczystości Zygmuntowskie w Płocku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 6 maja 2007

W Płocku odbyły się tradycyjne Uroczystości Zygmuntowskie ku czci patrona miasta św. Zygmunta.

Rozpoczęły się w sobotę uroczystymi nieszporami w katedrze płockiej. Przewodniczył im administrator diecezji płockiej bp Roman Marcinkowski, zaś homilię wygłosił ks. dr Janusz Kochański.

W niedzielę uroczystej mszy w kościele św. Krzyża na osiedlu Podolszyce-Północ również przewodniczył bp Marcinkowski. W kazaniu proboszcz płockiej katedry ks. dr Janusz Filarski zachęcał by za wzorem św. Zygmunta każdy przypatrzył się swojemu powołaniu. Przypomniał również historię kultu patrona Płocka. We mszy wzięła udział służby mundurowe miasta.

W czasie uroczystości modlono się za nowego biskupa płockiego Piotra Liberę, którego ingres do katedry płockiej planowany jest na 31 maja. Tradycyjnie również wystawiona była herma zawierająca czaszkę św. Zygmunta - dar króla Kazimierza Wielkiego

Warto przypomnieć, że decyzją ówczesnego ordynariusza płockiego bp. Stanisława Wielgusa od 2001 główna celebra Uroczystości Zygmuntowskich co roku odprawiana jest w innym kościele. W ub. r. odbyła się w kościele farnym, który obchodził wówczas jubileusz 650-lecia istnienia.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]