2007-05-06: Niemieccy metalowcy dostaną 4,1 proc. podwyżki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 6 maja 2007

Nie będzie strajku generalnego pracowników branży elektrometalowej w Niemczech. W piątek, 4 maja, w piątej rundzie negocjacyjnej przedstawiciele pracodawców i związku zawodowego IG Metall doszli do porozumienia w sprawie podwyżek płac dla 800 tys. metalowców w Badenii-Wirtembergii. Oczekuje się, że - jak to zdarzało się często w latach poprzednich - tamtejsze ustalenia zostaną przejęte także w pozostałych regionach Niemiec dla ogółem 3,4 mln zatrudnionych w branży. Kompromis został wypracowany po 20 godzinach negocjacji.

Nowy układ zbiorowy przewiduje od czerwca 4,1-procentową podwyżkę wynagrodzeń. Po 12 miesiącach płace znów mają wzrosnąć, o 1,7 proc. Ponadto za kwiecień i maj pracownikom należy się gratyfikacja w wysokości po 400 euro. Okres obowiązywania układu ustalono na 19 miesięcy.

Kompromis pozwolił na uniknięcie pierwszego od 2002 roku strajku generalnego w branży. Do piątku IG Metall zorganizował strajki ostrzegawcze, w których wzięło udział ponad 100 tys. ludzi, a na wypadek fiaska piątkowych negocjacji liderzy związku grozili zorganizowaniem referendum w sprawie organizacji strajku powszechnego.

W lutym związkowcy przystąpili do negocjacji z żądaniem 6,5-procentowych podwyżek płac, pracodawcy oferowali 2,5-procentową podwyżkę na stałe oraz 0,5-procentowy "bonus koniunkturowy", który miał obowiązywać tylko przez 12 miesięcy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]