Przejdź do zawartości

2007-05-05: UE: Bułgarii grożą sankcje jeżeli na czas nie dopasuje krajowego ustawodawstwa do unijnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 maja 2007
Bułgaria

Bułgarii grożą sankcje ze strony Komisji Europejskiej jeśli na czas nie dopasuje zgodnie z 52 dyrektywami krajowego ustawodawstwa do unijnego, poinformowała bułgarska minister ds. europejskich Gergana Grynczarowa.

Grynczarowa powiedziała, że już pod koniec kwietnia bułgarski parlament otrzymał z Brukseli oficjalne ostrzeżenie, iż powinien w ciągu dwóch miesięcy nadrobić prace związane z realizacją dyrektyw unijnych. Minister poinformowała, że otrzymany w kwietniu list był już drugim w ciągu dwóch miesięcy ostrzeżeniem ze strony Brukseli, która po pół roku może zastosować wobec Bułgarii sankcje finansowe - jednokrotne lub grzywnę za każdy dzień zwłoki.

Największe zaległości w opracowywaniu projektów ustaw mają resorty gospodarki i energetyki, spraw wewnętrznych oraz administracji państwowej i reformy administracyjnej. Najpilniej dopasowane pod względem prawnym do wymagań unijnych powinny być: ochrona zdrowia, wybory lokalne, kodeks drogowy, dostęp do informacji publicznej i produkcja odnawialnych źródeł energii. Według Grynczarowej priorytetem powinny być również prace nad zmianami w ustawodawstwie regulującym działalność sądów, a także dotyczącym ochrony środowiska i prawa handlowego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]