Przejdź do zawartości

2007-05-05: Pyrkomania III - ogólnopolski zlot miłośników trabantów w podpoznańskim Lusowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 maja 2007

Zakończył się ogólnopolski zlot trabantów "Pyrkomania III" mający miejsce w Lusowie. Niewielka podpoznańska miejscowość przyjęła sporo gości, albowiem aż 85 załóg, co na polskich drogach jest rzadkim widokiem. Najwcześniejsi zlotowicze pojawili się już we wtorek o 5 rano, czekając na oficjalne rozpoczęcie zlotu o godzinie 14. Od tej pory Lusowo zostało zdominowane przez te pojazdy, aż do zakończenia imprezy w czwartek po południu.

Nie była to pierwsza tego typu impreza. Spotkania wielbicieli starych pojazdów w Polsce odbywają się cyklicznie, kilka razy do roku, m. in. w Bełchatowie, Krakowie i Łodzi, natomiast w zeszłym roku na mapie zlotów pojawił się kolejny punkt: pierwsza stolica Polski — Gniezno. Wielu fanatyków rokrocznie odwiedza też Czechy bądź Niemcy, gdzie spędzają wakacyjny czas wśród zagranicznych wielbicieli "mydelniczek".

Na zlotowiczów Pyrkomanii czekała moc atrakcji. W środę leciwe pojazdy mogły sprawdzić swe możliwości na torze Poznań, biorąc udział w licznych próbach m. in. na placu cygańskim, labiryncie, torze kartingowym i samym torze Poznań. Najwięcej emocji przysporzyła konkurencja z udziałem Flinstona — trabanta bez podłogi. Na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez sponsora generalnego zlotu — firmę Black&Decker. Zakończeniem dnia było zwiedzanie Kompanii Piwowarskiej SA. Ponad osiemdziesiąt zaparkowanych przed centrum handlowym M1 trabantów, wzbudzało zainteresowanie przechodniów i dumę właścicieli. Wiele pojazdów zachowanych jest do dziś w oryginalnym stanie, bez żadnych ingerencji.

W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja "Pyrkomanii".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]