2007-05-04: Wielka Brytania: Tony Blair ustąpi z funkcji premiera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 4 maja 2007

Opublikowane rano wstępne wyniki czwartkowych wyborów lokalnych w Wielkiej Brytanii wskazują, że rządząca Partia Pracy utraci część miejsc w lokalnych władzach samorządowych.

Według informacji "Daily Telegraph", brytyjski premier skoncentruje się na prowadzeniu swojej nowej fundacji i zbieraniu funduszy na pomoc humanitarną dla Afryki. Blair zgodził się także zostać specjalnym wysłannikiem na Bliskim Wschodzie, gdzie będzie starał się ożywić proces pokojowy.

Według "Financial Times", Blair nie wykluczył objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, jeśli funkcja taka zostanie utrzymana w przyszłej unijnej konstytucji. Przewodniczący taki byłby wybierany na dwa i pół roku z możliwością drugiej kadencji.

Tony Blair w przyszłym tygodniu oficjalnie ogłosi ustąpienie ze stanowiska. Szefem rządu pozostanie jeszcze przez siedem tygodni, do czasu objęcia funkcji przez jego niemal pewnego następcę Gordona Browna i wyboru nowego wiceszefa laburzystów.

Z pierwszych szacunków wynika, że partia premiera Blaira straciła już kilka mandatów w stolicy Edynburga. Według ostatnich danych, Partia Pracy utraciła już sześć miejsc w szkockim parlamencie, podczas gdy nacjonaliści zwiększyli swój stan posiadania także o sześć mandatów.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]