2007-05-03: Lokalne wybory w Wielkiej Brytanii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 3 maja 2007

3 maja w Anglii, Walii i Szkocji rozpoczęły się wybory lokalne. Lokale wyborcze otwarte są od godz. 8.00 do godz. 23.00 (czasu polskiego).

Od czasu wyborów do Izby Gmin w 2005 roku, obecne wybory lokalne są ważnym sprawdzianem dla rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Pracy.

Jak pokazują sondaże wyborcze, jest duże prawdopodobieństwo, że laburzyści utracą pozycje najsilniejszej partii w szkockim parlamencie. Szkocka Partia Narodowa może liczyć na 38% głosów, a Partia Pracy nieco powyżej 30%.

Do kompetencji szkockiego parlamentu należy szkolnictwo, ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości i ochrona środowiska. Brytyjski parlament w Londynie zajmuje się gospodarką, podatkami, sprawami zagranicznymi, ochroną i bezpieczeństwem. Program SNP zawiera rozpisanie do 2010 roku referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Na jej czele stałaby brytyjska królowa Elżbieta II.

Trudno przewidzieć jaki będzie skład przyszłych rządów w Szkocji i Walii. Wiadomo jednak, że jeśli wygra szkocka Partia Narodowa to może jej się nie udać utworzyć własnego rządu ani stworzyć koalicji z innym ugrupowaniem. W Walii natomiast najbardziej prawdopodobne jest, że powstanie trójpartyjna koalicja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]