Przejdź do zawartości

2007-05-02: Chiny: pociąg informujący o historii Chińskiej Armii Czerwonej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 maja 2007

W Chinach zaczął jeździć pociąg mający na celu wpajanie patriotyzmu i przybliżanie historii Chińskiej Armii Czerwonej, która m.in. broniła kraju w latach 1937-1945 przed japońskim najeźdźcą.

„Czerwony pociąg” kursuje między dwoma górami w prowincji Jiangxi, Jiangganshan i Lushan, które to odegrały ważną rolę w rewolucji komunistycznej.

Na ścianach wagonów powieszone są bambusowe kapelusze oraz strzelby, których używała Armia Czerwona. Pracownicy pociągu ubrani są w mundury wojskowe z tamtej epoki.

Dla podróżnych udostępniono zwoje z poezją Mao Zedonga oraz mapy z przebiegu rewolucji w prowincji Jiangxi. Podczas jazdy puszczane są pieśni rewolucyjne. Przygotowano również salę do karaoke z pieśniami z tamtych czasów. W wagonie restauracyjnym można zjeść danie na bazie ryżu i dyni.

W Chinach ostatnio popularyzuje się „czerwoną turystykę” – w 2005 roku promowano wycieczki do miejscowości Shaoshan, w której urodził się Mao Zedong – chiński przywódca komunistyczny, od 1943 r. szef biura politycznego Komunistycznej Partii Chin oraz Przewodniczący Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin.

Chińska Armia Czerwona powstała w 1927 roku. W 1947 roku zmieniła nazwę na Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Obejmuje ona piechotę, marynarkę, lotnictwo, a także broń jądrową oraz siły kosmiczne. Jest największą liczebnie armią na świecie, pod bronią ma 2,25 mln żołnierzy, a łącznie z formacjami paramilitarnymi – 3,25 mln. W razie zagrożenia jest w stanie zmobilizować ponad 7 mln ludzi. Ponadto dysponuje 200 mln rezerwistów. Liczba ludzi zdatnych do służby wojskowej w Chinach w wieku 18-49 lat wynosi ok. 343 mln. Budżet chińskiej armii wynosi 90 miliardów dolarów (2005) i jest drugim największym militarnym budżetem na świecie po budżecie Departament Obrony USA.

Źródła[edytuj | edytuj kod]