Przejdź do zawartości

2007-05-02: Bronisław Geremek: Ustawa lustracyjna podejrzewa wszystkich Polaków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 maja 2007

„Nie jestem przeciwnikiem lustracji” – powiedział niemieckiemu tygodnikowi „Die Zeit” eurodeputowany Bronisław Geremek. Dodał jednak, że obecna ustawa lustracyjna obraża polskie społeczeństwo i z tego względu jej obowiązywanie powinno być zawieszone aż do wydania decyzji przez Trybunał Konstytucyjny.

Zdaniem eurodeputowanego ustawa lustracyjna podejrzewa wszystkich Polaków. Podkreślił, że nakłada ona obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych na grupy zawodowe, które powinny mieć dość dużą swobodę działania, czyli na dziennikarzy, prawników i naukowców.

Geremek powiedział również, że na polskiej scenie politycznej są politycy, którzy wierzą w to, że gospodarką w Polsce rządzi komunistyczny układ. „Uważam, że to paranoidalne” – powiedział.

Eurodeputowany przyznał, że z niepokojem patrzy na to, jak polski rząd przede wszystkim zajmuje się przeszłością, zamiast patrzeć w przyszłość. Podkreślił, że próby wykorzystywania przeszłości dla zwiększenia poparcia przynoszą efekty tylko wobec niewielkiej grupy ludzi.

Geremek pytany o swoją przyszłość powiedział, że będzie pełnił funkcję eurodeputowanego aż do momentu, gdy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering nie podejmie innej decyzji. Dodał, że odmawiając złożenia oświadczenia lustracyjnego, nie oczekiwał na wyrazy poparcia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]