2007-05-01: Obchody Święta Pracy na świecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 1 maja 2007

Rosja

W Rosji 1 maja jest obchodzony jako Święto Wiosny i Pracy (kiedyś Święto Pracy). Większość mieszkańców dużych miast będzie świętować z dala od miejskiego zgiełku. Jak podaje Gazeta Wyborcza szacuje się, że w pochodach i manifestacjach weźmie udział ok. 50 tys. osób.

W stolicy Rosji manifestować będą związki zawodowe, partia władzy, młodzieżówki, organizacje ekologiczne, organizacje społeczne i komuniści. Ogółem ma być ok. 14 pochodów.

Władze Moskwy przygotowały na tą okazję specjalny rozkład marszy w którym zamieszczono godzinę rozpoczęcia pochodu oraz jego trasę. Spowodowane to było tym, iż wszystkie marsze są organizowane w centrum miasta.

Jurij Łużkow - burmistrz Moskwy podczas przemówienia z okazji Święta Pracy wezwał do bojkotowania wszystkiego co estońskie i polskie. Jego zdaniem ukarać trzeba również Polskę, dlatego że chce usuwać pomniki radzieckich żołnierzy. "Gdy widzimy, co w stosunku do Rosji czyni się w Estonii i Polsce, powinniśmy nie tylko protestować - trzeba rozwiązywać te problemy" - podkreślił.

W pochodzie partii Jedna Rosja oraz oficjalnej Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji maszerowało ok. 25 tys. osób.

Ok. 3 tys. uczestniczyło w marszu partii Sprawiedliwa Rosja.

Demonstracja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej zgromadziła ok. 8 tys. osób.

Partia Jabłoko i Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego uczestniczyło ok. 5 tys. osób. "Krajem rządzi kilka półkryminalnych klanów, które połączyły się i utworzyły niepubliczną spółkę akcyjną o nazwie "Federacja Rosyjska". Ludzie idą do struktur władzy nie po to, by służyć państwu i społeczeństwu, lecz żeby się bogacić kosztem państwa i społeczeństwa" - przemawiał Siergiej Mitrochin lider Jabłoka

Wenezuela

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zapowiedział podczas Dnia Pracy natychmiastowe podniesienie płacy minimalnej o 20% oraz skrócenie tygodnia pracy z 44 do 36 godzin do maja 2010 r. Hugo Chavez Oznajmił: "Podniesiemy od jutra płacę minimalną, a ponieważ inflacja w tym roku nie przekroczy 20%, wzrośnie siła nabywcza naszych zarobków". Do kwestii skrócenia dnia pracy do 6 godzin na dzień i 36 w tygodniu zapowiedział utworzyć specjalną komisję prezydencką.

Tajlandia

1 maja w manifestacji w Bangkoku wzięło udział ok 10 tys. osób. Demonstrujący domagali się powrotu demokracji, podniesienia płacy minimalnej, zmniejszenia bezrobocia spowodowanego złym stanem gospodarki wynikającym z nieodpowiedniej polityki rządu przejściowego. Uczestnicy marszu byli ubrani w żółte koszulki i czapki - kolor kojarzony z królem Bhumibolem Adulyadejem. Manifestujący żądali przywrócenia konstytucji z 1997 roku, którą unieważniono w wyniku zamachu stanu z września 2006 roku. Obecnie obowiązuje tymczasowa konstytucja, która daje duże uprawnienia wojskowym, którzy dokonali przewrotu politycznego.

Kuba

Z okazji 1 maja odbyła się w Hawanie parada na Placu Rewolucji. Jednak zabrakło na niej Fidela Castro. Nie uczestniczył on w pochodzie po raz pierwszy od 40 lat (mimo zapowiedzi o powrocie do życia politycznego). Castro od 26 lipca 2006 roku nie brał udziału w spotkaniach publicznych z powodu choroby przewodu pokarmowego. Dzisiaj opublikowano komunikat, w którym Fidel Castro wezwał do przekształcenia manifestacji w antyamerykański protest.

Włochy

We Włoszech 1 maja przebiegł pod hasłem wypoczynku i plażowania. Właśnie dzisiaj kończy się tam długi weekend a jego uwieńczeniem są tradycyjne pikniki. Włosi opanowali plaże parki i polany.

Oczywiście nie obyło sie bez manifestacji. Obchody 1 maja przebiegały w refleksji nad warunkami pracy. Największy wiec odbył się w Turynie, w którym uczestniczyło ok. 100 tysięcy osób. "Konieczna jest zerowa tolerancja wobec fali wypadków wśród pracowników. Żadnej pobłażliwości" - powiedział w Turynie Guglielmo Epifani (lider Powszechnej Konfederacji Pracy). Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wypadków w pracy.

W Rzymie na Lateranie odbył się po raz 17 pierwszomajowy koncert poświęcony 50-leciu rock and rolla. Koncertowi patronowały trzy największe centrale związkowe we Włoszech. Wystąpili m.in. Loredana Berte, Carmen Consoli, Irene Grandi, Daniele Silvestri a gościem nadzwyczajnym był Chuck Berry.

Hiszpania

W Hiszpanii związki zawodowe wydały 1 maja deklarację, w której apelują m.in. o zakończenia wojny w Iraku, udział sił międzynarodowych w rozwiązywaniu konfliktów w Palestynie i Saharze Zachodniej, odrzucenie terroryzmu, "jedność sił demokracji wobec tych, którzy występują przeciwko prawu do życia, do pokoju i wolności", stabilne zatrudnienie, równość, lepsze płace i wyższą jakość usług publicznych. Związki zawodowe zaapelowały również o udział w ok. 40 manifestacjach organizowanych na terenie Hiszpanii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]