Przejdź do zawartości

2007-05-01: Holandia otwiera rynek pracy dla pracowników z Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 1 maja 2007

1 maja Holandia otworzyła swój rynek pracy dla obywateli z nowych państw Unii, stając się tym samym dziewiątym krajem Europy Zachodniej, w którym Polacy będą mogli legalnie pracować.

Powodem takiego otwarcia dla nowych pracowników z UE jest brak chętnych do pracy w wielu sektorach. Bezrobocie w Holandii w ubiegłym roku wyniosło ok. 3,5%, jednocześnie odnotowano rekordową liczbę wakatów – ponad 225 tys.

Nowi pracownicy znajdą zatrudnienie głównie w sektorze budowniczym, ogrodnictwie i przetwórstwie spożywczym.

Holenderski rząd już w ubiegłym roku chciał otworzyć rynek pracy, ale zrezygnował pod wpływem opinii społecznej. Obecnie nastroje społeczne na tyle się ostudziły, że Holendrzy nie boją się masowego napływu pracowników z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

3 lata temu jako pierwsze swój rynek pracy otworzyły: Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja, następnie Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja, a ostatnio Włochy.

Decyzję Holandii o otwarciu rynku pracy zdecydowanie popiera Komisja Europejska, uważając, że wszystkie kraje powinny pójść w tym kierunku.

Nie mieliśmy do czynienia z żadną katastrofalną sytuacją, co więcej, otwarcie rynków pracy wpłynęło pozytywnie na państwa, które się na to zdecydowały. Nastąpiło ożywienie gospodarcze, odnotowano wzrost zatrudnienia – powiedział unijny komisarz do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla.

Te argumenty nie przekonują na razie Niemców, Austriaków, Belgów, Francuzów, mieszkańców Luksemburga i Danii, którzy nie zdecydowali się na całkowite zniesienie restrykcji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]