Przejdź do zawartości

2007-04-30: ZX Spectrum ma 25 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 kwietnia 2007
ZX Spectrum

Dwadzieścia pięć lat temu sir Clive Sinclair zaprezentował swój nowy wynalazek - komputer ZX Spectrum. Premiera odbyła się dokładnie 23 kwietnia 1982 w Wielkiej Brytanii. Ten komputer domowy był mały, czarny, z 8-bitowym procesorem Zilog Z80A pracującym z prędkością 3.5 MHz, ośmioma kolorami i możliwości generowania obrazu (na telewizorze) w rozdzielczości 256 × 192 pikseli. Miał gumowe klawisze, charakterystyczny tęczowy pasek na obudowie i 48 kilobajtów pamięci z wbudowanym językiem Basic. Na komputery Spectrum powstało ok. 15 tys. różnych programów, głównie gier (np. Manic Miner czy Knight Lore), ale też edytor tekstowy Tasword czy arkusz kalkulacyjny VU-Calc.

ZX Spectrum był dziełem niewielkiej brytyjskiej spółki Sinclair Research Ltd. kierowanej przez sir Clive'a Sinclaira. Początkowo firma nie spodziewała się wielkiego sukcesu – prognozy mówiły o sprzedaży na poziomie tysiąca sztuk miesięcznie, wkrótce zapotrzebowanie wzrosło jednak do dwustu tysięcy i pojawiły się problemy z podażą. Można go było kupić za mniej niż 100 funtów. ZX Spectrum był pierwszym komputerem do domowego użytku.

Z czasem modele ZX przegrały jednak konkurencję z popularnym komputerem IBM PC i produkcję zakończono na początku lat 90. XX wieku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]