Przejdź do zawartości

2007-04-30: Włodzimierz Cimoszewicz odmawia lustracji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 kwietnia 2007

Włodzimierz Cimoszewicz oświadczył 30 kwietnia, że nie zamierza składać oświadczenia lustracyjnego jako pracownik naukowy, ponieważ ustawa lustracyjna narusza konstytucję.

W liście do rektorów uczelni, na których wykłada, były premier i marszałek Sejmu napisał, że rozciągniecie obowiązku lustracyjnego na setki tysięcy ludzi, z których ogromna większość to osoby prywatne, nie pełniące żadnych funkcji państwowych, jest oczywistym naruszeniem Konstytucji RP.

Cimoszewicz uargumentował to słowami: Przede wszystkim narusza ich godność, przez przymuszanie do dowodzenia swojej przyzwoitości. W przypadku środowiska naukowego jest to także niedopuszczalna ingerencja w swobodę prowadzenia badań naukowych - podkreślił.

Nie wiadomo jak władze Uniwersytetu w Białymstoku oraz Akademii Humanistycznej w Pułtusku zareagują na oświadczenie wydane przez Cimoszewicza. Ich pracownicy są obecnie na urlopie.

Jednak Cimoszewicz nie obawia się o posadę: Nawet perspektywa represji w postaci pozbawienia pracy nie może mnie zmusić do zachowania podważającego wartość tego, co przedstawiam młodym ludziom jako wzór do naśladowania - podkreślił były premier.

Źródła[edytuj | edytuj kod]