2007-04-28: Premier nie doleciał na Bliski Wschód

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 28 kwietnia 2007
Polityka
N icon politics.png

Nie doszła do skutku podróż premiera Jarosława Kaczyńskiego na Bliski Wschód. Lot zakończył się niespodziewanym powrotem na warszawskie lotnisko Okęcie.

Pech towarzyszył wizycie od samego początku. Wylot z Warszawy miał nastąpić około godziny 16, ale kłopoty z wyborem marszałka Sejmu spowodowały, że rządowa maszyna wystartowała z trzygodzinnym opóźnieniem. Około północy, będąc już nad Irakiem, samolot zawrócił z trasy i wylądował w Turcji.

Jak wyjaśniał rzecznik rządu Jan Dziedziczak, Amerykanie ze względów bezpieczeństwa nagle cofnęli wydaną wcześniej zgodę na przelot nad irackim terytorium. Pobyt w Ankarze również się przedłużył. W końcu około drugiej w nocy zapadła decyzja o powrocie do Polski, ponieważ zgoda na przelot nad Irakiem mogła zostać wydana najwcześniej za sześć godzin, co sprawiało, że program wizyty i tak się załamał. Nad ranem samolot z premierem bez przeszkód wylądował na Okęciu.

Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że przed wylotem z Warszawy dysponowali wszystkimi niezbędnymi zezwoleniami. Premier nie skomentował całej sytuacji. Podróż na Bliski Wschód szef rządu ma odbyć w innym terminie.

Źródła[edytuj]